Wybór odpowiedniego źródła ciepła potrafi być nie lada wyzwaniem. Jeśli zależy Państwu na wydajnym, a jednocześnie ekologicznym sposobie ogrzewania domu, bez wątpienia warto zwrócić uwagę na gruntowe pompy ciepła. To urządzenia, które dostarczą odpowiednich ilości ciepła do ogrzania domu, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej przez cały rok, niezależnie od panującej na zewnątrz budynku temperatury. W dodatku, aby z nich korzystać, nie trzeba zaopatrywać się w żadne paliwo – wystarczy podłączyć urządzenie do prądu. Zapraszamy do zapoznania się z gruntową pompą ciepła i wyboru najlepszego sposobu ogrzewania domu!
Czym są gruntowe pompy ciepła?
Gruntowa pompa ciepła służy do pobierania z gruntu zgromadzonej tam energii i przekształcania jej w ciepło, które można użyć do ogrzewania budynków, jak i podgrzewania wody. W tym celu potrzebne są jeszcze dwa dodatkowe elementy instalacji grzewczej – gruntowy wymiennik ciepła oraz urządzenia rozprowadzające ciepło po budynku (np. grzejniki, system ogrzewania podłogowego lub konwektory pompy ciepła).
Gruntowy wymiennik ciepła, nazywany inaczej kolektorem gruntowym, to specjalny system rur, wypełnionych krążącym w nich niezamarzającym płynem, który umieszcza się w gruncie w pobliżu budynku. W ten sposób przechwytywane jest ciepło z gruntu oraz wód podziemnych, a następnie przekazywane do pompy ciepła. Znajdujące się głęboko pod powierzchnią ziemi ciepło utrzymuje stałą, wysoką temperaturę przez cały rok, dlatego decydując się na gruntową pompę ciepła, nigdy nie trzeba się martwić o to, że wybrane źródło ciepła okaże się niewystarczające.
Rodzaje pomp ciepła
Gruntowe pompy ciepła można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – urządzenia z kolektorem poziomym lub pionowym. Wybór odpowiedniego wymiennika będzie zależał przede wszystkim od warunków terenowych występujących dookoła budynku, który zamierza się ogrzewać pompą ciepła.
Pompa ciepła gruntowa pozioma
Poziomy wymiennik ciepła to system rur, który umieszcza się w gruncie na głębokości od 80 do 120 cm. Ma dość dużą powierzchnię, która, w zależności od wybranej mocy urządzenia, jest co najmniej 1,5 raza większa od powierzchni zajmowanej przez budynek. Z tego powodu idealnym miejscem dla gruntowych pomp ciepła z poziomym kolektorem są nowo budowane domy lub takie dysponujące dużą ilością wolnej przestrzeni na działce. Co więcej, poziomy wymiennik ciepła to idealne rozwiązanie, jeśli tereny dookoła budynku są gliniaste i mocno nasączone wodą powierzchniową – w takich warunkach nie da się zainstalować pionowego kolektora.
Pompa ciepła gruntowa pionowa
Jeśli jednak tereny dookoła domu są piaszczyste, warto wziąć pod uwagę kolektor pionowy. Tym razem umieszcza się go na znacznie większej głębokości, bo wynoszącej nawet 100 m. Dzięki temu można uzyskać większe ilości ciepła niż w przypadku zastosowania kolektorów poziomych. Zastosowanie takiego rodzaju wymiennika ciepła wymaga jednak wykonania głębokiego odwiertu, który musi zostać utworzony przez specjalistyczną maszynę. Taki rodzaj pompy ciepła będzie świetnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku niewielkich działek, gdzie nie można sobie pozwolić na umieszczenie kolektora poziomego o dużej powierzchni.
Gruntowa pompa ciepła – jaka moc będzie odpowiednia?
Równie ważną kwestią podczas wyboru gruntowej pompy ciepła będzie dobór jej odpowiedniej mocy. To, jaką moc powinna mieć gruntowa pompa ciepła, zależy przede wszystkim od powierzchni budynku, jaki będzie ogrzewany za pomocą tego urządzenia, jak również przeznaczenia pompy – czy ciepło ma być wykorzystywane wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń, czy też również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Istotną rolę odgrywa także termoizolacja budynku – im lepsze są właściwości termoizolacyjne domu, tym mniejsza moc pompy ciepła będzie konieczna.
Przyjmuje się, że dom z dobrą izolacją cieplną potrzebuje ok. 60-80 W/m². Oznacza to, że dom o powierzchni 120 m² będzie potrzebował pompy ciepła o mocy ok. 7-9 kW (120 * 60 = 7200 W = 7,2 kW). Takie urządzenie wystarczy jednak wyłącznie do ogrzania pomieszczeń. Jeśli pompa gruntowa ma służyć także do przygotowywania ciepłej wody, należy wybrać urządzenie o większej mocy. Do podgrzania 100 l wody potrzeba 0,5 kW mocy grzewczej. Przyjmuje się, że każda osoba zużywa średnio 50 l wody w ciągu dnia, dlatego w przypadku czteroosobowej rodziny do mocy pompy należy doliczyć dodatkowo 1 kW. W takim przypadku idealnie sprawdzi się gruntowa pompa ciepła 10 kW.
Gruntowa pompa ciepła – oszczędność czasu i miejsca
Wybierając pompę gruntową na źródło ciepła w swoim domu, zyskuje się urządzenie niezwykle proste w eksploatacji. W przypadku pompy ciepła nie trzeba bowiem pilnować, aby nie zabrakło jej paliwa, jak ma to miejsce podczas korzystania z wszelkich kotłów na węgiel czy pellet. Wystarczy jednorazowo ustawić na panelu żądaną temperaturę w każdym pomieszczeniu, a nawet dopasować ją do konkretnych godzin. Dzięki temu urządzenie nie pracuje niepotrzebnie w czasie, gdy domowników nie ma w domu.
Gdy pompa ciepła nie potrzebuje dodatkowego paliwa, znika również problem jego przechowywania. W przypadku korzystania np. z ekogroszku konieczne jest wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni na składowanie tego paliwa. Co więcej, nie należy ono do najczystszych, dlatego korzystanie z pompy ciepła to nie tylko więcej dostępnego miejsca, lecz również czystsze pomieszczenia.
Sprawdzona gruntowa pompa ciepła – Poznań
Gruntowa pompa ciepła to obecnie jeden z najlepszych sposobów na wydajne ogrzewanie domu. Jednak pompa pompie nierówna – najlepsze efekty można uzyskać, korzystając wyłącznie ze sprzętu od renomowanych producentów. Dlatego oferujemy Państwu gruntowe pompy ciepła Stiebel-Eltron. To firma, która opracowuje swoje innowacyjne rozwiązania w zakresie pomp ciepła już od 40 lat, a ich produkty są uznawane w branży za niezawodne. Wybierając te urządzenia, można zapewnić sobie nawet kilkanaście lat bezawaryjnej pracy urządzenia.
Jeśli myślą Państwo o pompie ciepła w swoim domu, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Na podstawie warunków terenowych dookoła domu oraz Państwa oczekiwań względem nowego źródła ciepła, zaproponujemy najlepsze rozwiązanie – gruntową pompę ciepła z kolektorem pionowym lub poziomym, o odpowiedniej mocy. Dostarczamy nasze urządzenia na terenie całej Polski, natomiast na obszarze Wielkopolski zajmujemy się również serwisem oraz montażem pomp ciepła.
Pompa ciepła gruntowa – montaż
Montaż pompy ciepła grunt-woda będzie różnił się w zależności od wybranego rodzaju kolektora. Jeśli zdecydują się Państwo na kolektor poziomy, wystarczy wykonanie wykopu o głębokości ok. 1 m, jednak na dość dużej powierzchni. Natomiast w przypadku wymiennika poziomego konieczne staje się wykonanie odwiertu głębokiego na kilkadziesiąt metrów.
Zajmujemy się montażem obu rodzajów gruntowych pomp ciepła już od wielu lat, dlatego dysponujemy odpowiednim doświadczeniem pozwalającym na szybki i bezproblemowy montaż. Dokonujemy także pierwszego uruchomienia całej instalacji – ma ono kluczowe znaczenie dla eksploatacji pompy ciepła. Jeśli zostanie wykonane prawidłowo, można cieszyć się bezproblemową pracą urządzenia przez wiele lat, a także jej działaniem z maksymalną wydajnością.
Pompa ciepła gruntowa – cena
Wiedząc już, jak działa gruntowa pompa ciepła, można zacząć zastanawiać się nad ceną takiego urządzenia. Ile kosztuje gruntowa pompa ciepła? Sama pompa to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to koszt jednorazowy – nie trzeba bowiem wydawać w późniejszych latach dodatkowych pieniędzy na zakup paliwa. Doliczyć należy wyłącznie koszty energii elektrycznej, którą można pozyskiwać z jednego ze źródeł energii odnawialnej, np. z instalacji fotowoltaicznej.
Gruntowa pompa ciepła – cena z montażem
Koszt montażu gruntowej pompy ciepła będzie zależał od wybranego rodzaju kolektora. W przypadku pionowego wymiennika ciepła konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, co wiąże się z wyższymi kosztami. Są to jednak inwestycje jednorazowe, które nie wymagają większych nakładów finansowych w późniejszych latach eksploatacji.
W naszej ofercie znajdziesz równiez innowacyjne pompy ciepła powietrze-woda. Jest to rozwiązanie, które stanowi alternatywę dla pomp gruntowych. Sprawdź naszą ofertę renomowanych marek Stiebel Eltron oraz Kaisai.
Pompy ciepła to nasza specjalność
Chcesz oszczędzać na ogrzewaniu? Skorzystaj z naszego doświadczenia
Zadzwoń: 515 545 035 lub napisz: serwis@pompycieplapoznan.eu