Szybkie informacje kontaktowe

icon_widget_image Pon - Pt 8:00 - 18:00 icon_widget_image UL. OBORNICKA 309, 60-687 POZNAŃ icon_widget_image 730 738 988 (firma) 515 545 035 (serwis) icon_widget_image biuro@pompycieplapoznan.eu serwis@pompycieplapoznan.eu
Image Alt

Autoryzowany serwis pomp ciepła

Serwis

Montaż pompy ciepła

Czy wiedzą Państwo, że tylko w 2020 roku Polacy kupili ponad 56500 pomp ciepła? Nic dziwnego – urządzenia tego rodzaju są tanie i łatwe w eksploatacji, bezawaryjne oraz bezobsługowe, a także ekologiczne. Aby cieszyć się optymalną temperaturą w domu trzeba jednak najpierw zadbać o montaż pompy ciepła. Tutaj wkraczamy my – firma specjalizująca się w serwisowaniu i instalowaniu urządzeń grzewczych.

Instalacja pompy ciepła może być przeprowadzona jedynie przez przeszkolonego specjalistę. Prace przy obiegu czynnika chłodniczego powinni przy tym wykonywać jedynie technicy ze specjalnymi uprawnieniami f-gazowymi, tak jak nasi pracownicy.

Stiebel Eltron

MOMA Poznań to autoryzowany serwis pomp ciepła marki Stiebel Eltron.

Sposób montażu pompy ciepła

Montaż pompy ciepła powinien być poprzedzony przygotowaniem odpowiedniego projektu instalacji. Wówczas oblicza się zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, a według wyniku dobiera urządzenie o określonych parametrach. Oprócz zaplanowania miejsca, w którym zostanie zamontowana pompa ciepła, trzeba także pamiętać o załatwieniu formalności urzędowych. Wymagana dokumentacja różni się w zależności od rodzaju instalowanego urządzenia. Dopiero później można przejść do właściwego montażu.

 • Montaż pompy ciepła (jednostki zewnętrznej) – odległość pompy ciepła od zewnętrznej ściany domu nie może wynosić mniej niż 30 cm, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza. Jednocześnie sprzęt powinien być umieszczony możliwie najbliżej jednostki wewnętrznej. Urządzenie często montuje się na konstrukcji na cokole betonowym, żeby odległość od gruntu przekraczała 40 cm – to zabezpieczenie przed gwałtownymi opadami śniegu, które mogą zablokować wentylatory pompy ciepła.
 • Instalacja jednostki wewnętrznej – warto, aby pompa ciepła była ustawiona w pomieszczeniu, w którym ludzie nie przebywają przez dłużej niż 6 godzin, jednocześnie z doprowadzonym zasilaniem. Zasilanie trzeba podłączyć na osobnym zabezpieczeniu jednostki wewnętrznej wymaganym przez danego producenta pomp ciepła.
 • Test szczelności – w pompie ciepła typu split technik musi również połączyć jednostkę wewnętrzną do jednostki zewnętrznej, a także sprawdzić szczelność połączenia przez napełnienie instalacji sprężonym azotem.
 • Rozmieszczenie czujników temperatury – aby sterowanie pompą ciepła było jak najbardziej precyzyjne, trzeba zadbać o odpowiednie rozmieszczenie określonej liczby czujników.
 • Montaż automatyki – dzięki automatyce zapewniamy sprawną, intuicyjną eksploatację urządzenia, jakim jest pompa ciepła. Instalacja automatyki zależy w głównej mierze od modelu urządzenia, a także konstrukcji układu.

Poprawnie zamontowana pompa ciepła wymaga następnie, aby doświadczony specjalista dokonał pierwszego uruchomienia zgodnie z protokołami producenta sprzętu.

montaż pompy ciepła

Pompa ciepła – serwis

Nasza firma od wielu lat zajmuje się montażem pomp ciepła i nie tylko. Oferta przedsiębiorstwa obejmuje także inne usługi, np. serwis pompy ciepła, przegląd czy modernizacja układów c.o. To jednak nie wszystko, co możemy Państwu zagwarantować – zachęcamy do zapoznania się z profilami naszej działalności opisanymi poniżej.

Nawet jeśli dopiero myślą Państwo o montażu pompy ciepła, warto się z nami skontaktować. Porozmawiamy o Państwa planach na przyszłość i postaramy się dopasować dostępne rozwiązania do potrzeb klienta.

Wsparcie techniczne dla firm instalacyjnych

Chociaż główną grupą naszych odbiorców są osoby budujące lub modernizujące domy czy inne budynki, chętnie współpracujemy również z firmami instalacyjnymi. Oferujemy dogodne warunki kooperacji oraz atrakcyjne ceny. Jako autoryzowany serwis pomp ciepła marki Stiebel Eltron, oraz Kaisai zapewniamy również profesjonalne wsparcie techniczne oraz nowoczesne urządzenia od producentów cenionych na całym świecie. Prowadzimy dla Państwa doradztwo i konsultacje na temat obsługi oraz serwisowania pomp ciepła.

Jeśli Państwa firma jest zainteresowana nawiązaniem współpracy, zapraszamy do kontaktu przez formularz, mailowo albo telefonicznie. Z przyjemnością przedstawimy ofertę.

instalacja pompy ciepła

Pierwsze uruchomienia pomp ciepła

Po odpowiednim montażu pompy ciepła, trzeba zadbać o poprawne pierwsze uruchomienie sprzętu. Koniecznie trzeba przeprowadzić je z jednym z naszych fachowców – włączenie maszyny wiąże się z jej przygotowaniem, do którego potrzebne są specjalistyczna wiedza i wieloletnie doświadczenie. Podłączenie pompy ciepła wymaga sprawdzenia stanu komponentów, przeprowadzenia wielokrotnych testów (np. szczelności instalacji) oraz precyzyjnego ustawienia parametrów sprzętu zgodnie z zaleceniami producenta.

Aby pompa ciepła pracowała bez zarzutu przez wiele lat, trzeba włączyć ją w pomieszczeniu wykończonym, z odpowiednią wentylacją. Aby zapobiec awarii zimą, technik uruchomi pompę ciepła dopiero po rozgrzaniu instalacji grzewczej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy temperatura dolnego źródła ciepła jest wyższa niż górnego źródła ciepła. Jeden z ostatnich kroków tego procesu to kontrola działania całego sprzętu i sprawdzenie jego parametrów. Pierwsze uruchomienie kończy często szkolenie użytkowników instalacji n/t eksploatacji sprzętu oraz ustawianiu optymalnych parametrów jego pracy.

Audyt poprawności montażu

Jeśli istnieje podejrzenie, że przy instalacji pompy ciepła pracownicy popełnili błędy, warto zaufać naszym specjalistom. Przeprowadzą audyt poprawności montażu, który z powodzeniem może stać się podstawą do reklamacji. Aby zapewnić Państwu najlepsze rozwiązania, profesjonalny audyt pomaga skontrolować straty finansowe lub materiałowe, a także opracować plan koniecznych działań korygujących.

Poszczególne kroki audytu zależą od rodzaju pompy ciepła oraz całego systemu grzewczego. Na ogół proces polega jednak na 4 głównych krokach.

 • Ustalenie szczegółów współpracy – klient opisuje problem ze wskazaniem problemów w konstrukcji, a następnie planujemy dzień przeprowadzenia usługi.
 • Audyt – doświadczeni technicy sprawdzają dokładnie podłączenie pompy ciepła i jej komponentów.
 • Raport – podczas przeprowadzenia audytu nasi specjaliści przygotowują raport, a następnie przedstawiają go klientowi.
 • Działania poaudytowe – na koniec możemy wprowadzić korektę błędów zgodnie z Państwa życzeniem.

Nie zawsze muszą Państwo mieć jednak podejrzenia niezgodności procesu montażu pompy ciepła, aby zlecić nam audyt przygotowania systemu. Zgodnie z polskim przysłowiem, przezorny zawsze ubezpieczony. Dokładna kontrola przeprowadzona przez naszych specjalistów zapewnia optymalne działanie sprzętu na wiele lat.

Przeglądy okresowe pomp ciepła

Zwolennicy urządzeń, które Państwu zapewniamy, mówią często, że pompa ciepła to sprzęt bezobsługowy. To w dużej mierze prawda, nie można jednak zapominać o regularnych przeglądach maszyny. Tylko wtedy czas bezawaryjnej pracy pompy zostaje wydłużony. Warto więc zlecić naszej firmie przeprowadzenie serwisu raz w roku, pierwszego przeglądu przed upływem roku od pierwszego uruchomienia pompy. Pierwszy przegląd ma na celu dopasowanie parametrów urządzenia do potrzeb użytkownika, dlatego nie warto z nim zwlekać.

Coroczny przegląd pompy ciepła, który najlepiej jest przeprowadzić przed sezonem grzewczym, obejmuje m.in.:

 • sprawdzenie stanu filtrów,
 • sprawdzenie poziomu wilgoci w czynniku chłodzącym,
 • kontrolę ciśnienia,
 • kontrolę szczelności układu,
 • audyt działania zaworów bezpieczeństwa,
 • kontrolę instalacji elektrycznej,
 • czyszczenie parownika, dzięki któremu pompa pobiera ciepło z powietrza.

Po przeglądzie nasz pracownik przygotowuje raport z wyszczególnionymi miejscami newralgicznymi, aby w przyszłości uniknąć poważnej awarii urządzenia. Dzięki takiemu protokołowi serwisant może znacznie szybciej zlokalizować powód usterki.

Przegląd pompy ciepła – cena

Warto pamiętać, że każdy producent pomp ciepła wymaga przeprowadzania regularnych przeglądów technicznych, podobnie jak Ustawa o f-gazach. Kiedy urządzenie pracuje nawet 3000 godzin rocznie, nie należy odwlekać w czasie jego przeglądu, bo usterki są wtedy właściwie nieuniknione.

Ceny naszych usług zależą od wielu czynników, dlatego ustalamy je indywidualnie. Wpływ na wysokość kosztów przeglądu mają m.in. marka pompy ciepła, skomplikowanie systemu oraz odległość Państwa budynku od siedziby firmy. Staramy się jednak, aby cennik był atrakcyjny dla klientów, dlatego ceny oscylują w zakresie 600-900 złotych netto / maszyna. Jeśli zależy Państwu na wycenie usługi, zachęcamy do kontaktu.

W ramach serwisu świadczymy następujące usługi

Montaż maszynowni z pompami ciepła

Zanim zostanie przeprowadzony montaż pompy ciepła, sama kotłownia musi być przygotowana na podłączenie. Pompy ciepła mają mniej wygórowane wymagania w porównaniu do kotłowni pod ogrzewanie olejowe, węglowe czy gazowe, ale warto zadbać o kilka kwestii. Zazwyczaj producenci pomp ciepła umieszczają je w instrukcji montażu urządzenia, aby zoptymalizować jego działanie.

Przygotowanie maszynowni dotyczy nie tylko domów jednorodzinnych, ale także większych obiektów, jak inne budynki użytkowe lub przemysłowe. Jeśli zapotrzebowanie na moc grzewczą jest zwiększone, warto przemyśleć montaż układu kaskadowego pomp ciepła. W takim układzie dwie lub więcej pomp łączy się hydraulicznie, a użytkownik steruje jednym panelem. Jedna maszyna może stanowić też zabezpieczenie w przypadku awarii drugiej.

Budowa takiego systemu nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto polegać na usługach sprawdzonego wykonawcy. Specjaliści z naszej firmy mają wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu maszynowni z pompami ciepła oraz konstruowaniu systemów kaskadowych.

Przeglądy kompleksowe maszynowni z pompami ciepła

Przeprowadzamy okresowe przeglądy nie tylko w domach jednorodzinnych wyposażonych w pojedyncze pompy ciepła, ale również w większych obiektach, np. budowlach z układem kaskadowym. Podobnie jak w przypadku pomp ciepła w domach, przegląd większej maszynowni powinien przeprowadzić przedstawiciel producenta albo pracownik autoryzowanej firmy. Cały proces przypomina standardowy przegląd i obejmuje m.in.:

 • kontrolę mocy pompy ciepła,
 • kontrolę szczelności (w tym szczelności połączenia hydraulicznego w układzie kaskadowym) i ciśnienia,
 • analizę trybu pracy pompy ciepła oraz jej parametrów,
 • sprawdzenie działania czujników i bezpieczników,
 • sprawdzenie poprawności osadzenia łączy elektrycznych,
 • czyszczenie wymiennika w razie potrzeby.

Tak jak domy jednorodzinne, duże obiekty także wymagają prowadzenia księgi z protokołami kontrolnymi przechowywanej w maszynowni. Na koniec przeglądu technik przeprowadza ogólną ocenę systemu i zapisuje ją w protokole, identyfikując źródła ewentualnych problemów. Aby ułatwić serwisantom późniejszą lokalizację przyczyn awarii, źródła usterek opisuje się jako te powodujące czasowe ostrzeżenie albo trwałe wyłączenie urządzenia.

pompa ciepła instalacja

Modernizacja układów c.o.

System centralnego ogrzewania po pewnym czasie wymaga modernizacji lub całkowitej wymiany. Zazwyczaj decydują się na to osoby remontujące stary budynek mieszkalny. Taką usługę także chętnie przeprowadzamy – najczęściej dotyczy ona głównie zastąpienia starych grzejników nowymi. Nowoczesne kaloryfery mają mniejszą pojemność wodną i niewielką bezwładność cieplną, zatem szybko reagują na zmiany potrzeb cieplnych. Dzięki temu o wiele lepiej współpracują z pompami ciepła niż tradycyjne grzejniki żeliwne.

Nawet proces taki jak wymiana grzejników wiąże się jednak z dobraniem odpowiednich parametrów instalacji – nasi technicy przeliczają zapotrzebowanie na moc cieplną i wówczas selekcjonują dopasowane rozwiązania. Przykładowo, jeśli od montażu oryginalnego ogrzewania centralnego ocieplono budynek, nowe grzejniki będą miały mniejszą moc niż kaloryfery żeliwne. Po modernizacji starych instalacji ich wydajność wzrasta, a koszty eksploatacyjne – spadają.

Naprawy i konserwacja pomp ciepła oraz układów c.o.

Naprawy oraz konserwacja pomp ciepła to nasz chleb powszedni – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w większych budynkach z rozbudowanymi maszynowniami. Serwisowanie pompy ciepła to jednak nie wszystko, co możemy Państwu zaoferować.

Korekta programowania i weryfikacja ustawień maszyn

Prawidłowy dobór pompy ciepła to nie tylko kwestia selekcji samego urządzenia, ale również jego odpowiednie programowanie. Wówczas moc sprzętu oraz tryb pracy powinny być dopasowane do zapotrzebowania na energię cieplną danego budynku. Z tego względu wymagane obliczenia zapotrzebowania cieplnego, a na ich podstawie dobiera się pompę ciepła oraz jej parametry pracy.

Po jakimś czasie jednak warto przeprowadzić korektę ustawień maszyn z pomocą naszych specjalistów. Najczęściej ma to miejsce przy pierwszym przeglądzie przed upływem roku po instalacji pompy ciepła. Wówczas technicy oceniają efektywność pracy pompy, sprawdzając m.in.:

 • czy pompy ciepła nie zużywa zbyt dużo energii elektrycznej,
 • czy ustawienia regulatora są optymalne dla maksymalnej efektywności pracy ogrzewania,
 • czy zmiana poszczególnych parametrów poprawi oszczędność pracy sprzętu.

O korektę programowania warto zadbać także w sytuacji, kiedy od czasu montażu pompy ciepła zmieniło się zapotrzebowanie cieplne budynku. Mowa tutaj o większych remontach czy przebudowach. Doświadczeni technicy z naszego przedsiębiorstwa wezmą pod uwagę wszystkie kwestie i wprowadzą niezbędne zmiany w panelu sterowania, aby pompa ciepła pracowała wydajnie.

Serwis rekuperatorów Stiebel Eltron

Rekuperatory pracują niemal bez przerwy na bardzo wysokich obrotach, nic więc dziwnego, że podobnie jak pompy ciepła, także ulegają usterkom. Jako autoryzowany serwis urządzeń marki Stiebel Eltron prowadzimy ich serwis, dlatego nie muszą Państwo martwić się poszukiwaniem zaufanego zespołu naprawczego. Nasi specjaliści usuwają szybko awarie na miejscu, a w razie poważniejszego problemu, odpowiednie komponenty diagnozujemy za pomocą profesjonalnego sprzętu w siedzibie firmy.

Przegląd rekuperatorów obejmuje m.in. regulację układu, wymianę filtra i odgrzybianie systemu. Jeśli te działania przeprowadzane są regularnie, można skutecznie przedłużyć żywotność maszyny, a co za tym idzie, odłożyć w czasie potrzebę skorzystania z serwisu gwarancyjnego lub pogwarancyjnego. Dzięki temu cyrkulacja powietrza w domu jest prawidłowa, zapewnia Państwu komfort i dobre samopoczucie bez obaw o szkodliwe drobnoustroje.

podłączenie pompy ciepła

Montaż pomp ciepła – Poznań

Powyżej opisaliśmy część usług, jakie oferuje Państwu nasza firma. Przeprowadzamy montaż pomp ciepła w Wielkopolsce, ale urządzenia dostarczamy na terenie całego kraju, dlatego warto sprawdzić dostępny asortyment. Natomiast jeśli pompa ciepła sprawia problem wymagający konsultacji, z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania.

Skontaktuj się
z nami i zarezerwuj wizytę