Szybkie informacje kontaktowe

icon_widget_image Pon - Pt 8:00 - 18:00 icon_widget_image UL. OBORNICKA 309, 60-687 POZNAŃ icon_widget_image 730 738 988 (firma) 515 545 035 (serwis) icon_widget_image biuro@pompycieplapoznan.eu serwis@pompycieplapoznan.eu
optymalne ustawienia pompy ciepła

Optymalne ustawienia pompy ciepła

Pompy ciepła są coraz bardziej popularne pośród osób, które decydują się na budowę domu. Odkrywają bowiem oni wiele korzyści, płynących z tej nowoczesnej metody ogrzewania. W dzisiejszych czasach szczególnie chętnie sięga się po nią, aby zaoszczędzić. Jednak to niejedyna jej zaleta. Dziś zajmiemy się kwestią związaną z jej ustawieniem. Ono bowiem wydaje się kluczowe, jeśli chodzi o ekonomiczność tego urządzenia. Poznaj zatem optymalnie ustawienia pompy ciepła!

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego. W tym przypadku do ogrzewania budynków ciepło pochodzi z powietrza, gleby lub wody. Następnie jest przenoszone do budynku, gdzie urządzenie to przekazuje je do wykorzystania do ogrzewania pomieszczeń w domu.

Działa ona na podstawie parametru zwanego krzywą grzewczą, która opisuje, ile energii potrzeba do przeniesienia ciepła z jednego poziomu temperatury do drugiego. Pompy te są powszechnie stosowane do ogrzewania i chłodzenia domów oraz firm, a także do dostarczania ciepłej wody. Są bardziej wydajne niż tradycyjne systemy grzewcze i chłodzące, ponieważ zużywają ułamek potrzebnej energii.

Zalety korzystania z pompy ciepła

Jak możesz się domyślić, zainteresowanie pompą ciepła nie wzięło się znikąd. Ma ona bowiem wiele zalet, które to odkrywają właściciele domów i budynków publicznych. Poznaj więc bliżej zalety tego urządzenia:

  • Pompy ciepła to świetny sposób na efektywne ogrzewanie domu. Są doskonałą alternatywą dla tradycyjnej instalacji grzewczej, ponieważ zużywają mniej energii.
  • Są więc one bardziej ekonomiczne – ogrzewanie domu pompą ciepła pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię. To prawdziwa ulga dla portfela!
  • Jedną z głównych zalet stosowania pompy ciepła jest jej zdolność do utrzymywania stałej temperatury w domu. To możliwe dzięki zastosowaniu krzywej grzewczej. Jednak o tym dowiesz się więcej nieco później.
  • Oznacza to, że nie będziesz musiał stale regulować termostatu na pompie ciepła, aby temperatura pozostała na komfortowym dla Ciebie poziomie.
  • Większość urządzeń tego typu wykorzystasz też do ochłodzenia temperatury w pomieszczeniach. Jest to niezwykle przydatne zwłaszcza w upalne dni, kiedy to słońce daje o sobie znać! Warto jednak pomyśleć o tym rozwiązaniu od początku, zaraz przy rozplanowywaniu systemu.

Co to jest krzywa grzewcza?

Krzywa grzewcza pompy ciepła to wykres, który pokazuje, jak zmienia się temperatura zasilania substancji po dodaniu do niej energii cieplnej. Używa się go do zilustrowania działania pomp ciepła. Krzywa grzewcza pokazuje, jak zmienia się temperatura substancji, gdy urządzenie przenosi energię cieplną z jednego obszaru do drugiego. Obrazuje również, ile energii potrzeba do podniesienia temperatury substancji z jednego punktu do drugiego.

jak ustawić krzywą grzewczą

Ekonomiczne ustawienie pompy ciepła

Sterowanie pompą ciepła odbywa się z domu, więc ona sama powinna znajdować się jak najbliżej niego. Zminimalizuje to ryzyko utraty energii bądź mocy. Poza tym właściwe ustawienie krzywej grzewczej jest w tym przypadku obowiązkowe. Jeśli nie wiesz, jak dowiedzieć się, jaką wartość dla aktualnie panującej temperatury powinna mieć krzywa grzewcza – kalkulator z pewnością Ci w tym pomoże. Jednak liczenie samodzielne w takiej sytuacji jest dość uciążliwe i najlepiej będzie, jeśli poradzisz się eksperta bądź będziesz korzystać ze specjalnie dedykowanych do nich grafik.

Podamy jednak przykład – krzywa grzewcza dla 22 stopni, kiedy na zewnątrz jest 0°C, powinna mieć wartość około 3,5. Istnieje jeszcze wiele parametrów, o których należy pamiętać przy sprzęcie, jakim jest pompa ciepła – temperatura zasilania i powrotu to właśnie jeden z nich. Kolejno powinna mieć ona 55°C oraz 45°C.

Pamiętaj jednak, że wiele zależne jest również od tego, jaki sprzęt masz. Wiele uniwersalnych wskazówek może nie sprawdzać się dla niektórych sprzętów. Dlatego, jeśli chcesz sprawdzić np. ustawienia pompy ciepła STIEBEL – najdokładniejsze informacje znajdziesz w jej instrukcji.

Do jakiej temperatury grzeje pompa ciepła?

Zależy to od rodzaju pompy ciepła oraz warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Wiadomo nam, że istnieją takie modele, dzięki którym temperatura powietrza w domu osiąga nawet do ponad 50°C. Jednak niewiele osób będzie korzystało z takiego ustawienia powietrznej pompy ciepła wodnej, pompy ciepła wodno-powietrznej lub gruntowej.

Pompa ciepła – temperatura wody a ogrzewanie podłogowe

Optymalną opcją jest powyżej 30°C, a poniżej 40°C. Z kolei, jeśli chodzi o kaloryfery, to woda w ich wnętrzu powinna mieścić się w zakresie 45°C do 55°C. Wszystko jednak zawsze zależy od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz. W razie potrzeby zajrzyj do instrukcji obsługi pompy – tam na pewno znajdziesz informacje, jak i kiedy najlepiej zmienić te parametry.

Czy pompa ciepła pracuje cały czas?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak powinna pracować pompa ciepła? Otóż wyjaśniamy, że nie pracuje cały czas. Powód jest taki, że jeśli temperatura w pomieszczeniu osiągnie taką wartość, jaka jest dla Ciebie odpowiednia, możesz ją wyłączyć bądź wprowadzić w tryb oszczędzania energii. Zależy więc to od temperatury zewnętrznej i pogody!

W przypadku gdy temperatura w budynku spada poniżej preferowanego przez Ciebie poziomu, pompa ciepła automatycznie uruchamia się, aby ją podnieść do ustalonej wartości. Podsumowując: praca pompy ciepła nie jest ciągła, ale jest regulowana przez Ciebie w zależności od potrzeb budynku i temperatury zewnętrznej.

Jak dbać o pompę ciepła?

Jak każdy sprzęt, pompa ciepła potrzebuje odpowiedniej konserwacji oraz ma swoją specyfikę związaną z korzystaniem z niej. Jeśli chcesz utrzymać prawidłową pracę pompy ciepła oraz wydłużyć jej okres działania, wystarczy przestrzegać poniższych porad:

  • Poddawaj ja regularnym przeglądom. Pompa ciepła powinna być regularnie kontrolowana przez specjalistę, co najmniej raz w roku, w celu wykrycia ewentualnych usterek lub nieprawidłowości. Im wcześniej zostaną one znalezione, tym taniej i szybciej je usuniesz.
  • Cyklicznie czyść filtry, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza.
  • Korzystaj z niej zawsze zgodnie z instrukcją oraz jej przeznaczeniem. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące zmiany, skontaktuj się z fachowcem.
  • Zadbaj, by jej jednostka zewnętrzna nie pracowała w miejscu, gdzie dopływ powietrza jest utrudniony. W ten sposób unikniesz jej przegrzania oraz problemów z poborem gazu i przekształcania go w ciepło.
  • Powinieneś także regularnie czyścić jej zewnętrze części. Jest to ważne szczególnie w okresie jesiennym, kiedy liście spadają z drzew.

FAQ:

1. Pompa ciepła – do jakiej temperatury nagrzewa powietrze w domu?

Niektóre modele mogą nagrzewać otoczenie nawet do powyżej 50°C. Mało kto jednak korzysta z tak ekstremalnych temperatur.

2. Krzywa grzewcza – jak ustawić?

Jak ustawić krzywą grzewczą? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Najlepiej będzie, jeśli skorzystasz z gotowych grafik, które pokazują jak to zrobić. Warto wiedzieć, że jej wartość zależna jest od kilku czynników, na przykład od temperatury zewnętrznej.

3. Gruntowa, wodna, wodno-powietrzna pompa ciepła – temperatura zasilania i powrotu – jakie powinny być ich wartości?

Otóż temperatura zasilania dla różnych pomp powinna mieć od 55°C, a powrotu 45°C.

4. Pompa ciepła powietrze-woda – zakres temperatur wody grzewczej – jakie są widełki?

Woda grzewcza dla ogrzewania podłogowego najlepiej, jeśli ma od 30°C do około 40°C. Dla grzejników jest ona nieco wyższa, bo może osiągać nawet do 55°C.