Szybkie informacje kontaktowe

icon_widget_image Pon - Pt 8:00 - 18:00 icon_widget_image UL. OBORNICKA 309, 60-687 POZNAŃ icon_widget_image 730 738 988 (firma) 515 545 035 (serwis) icon_widget_image biuro@pompycieplapoznan.eu serwis@pompycieplapoznan.eu
ogrzewanie pompa ciepła

Pompa ciepła do ogrzewania domu – czy warto?

Pompa ciepła do ogrzewania domu to urządzenie coraz częściej wykorzystywane w nowym budownictwie i w termomodernizowanych obiektach, które pełni także funkcję podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Maszyny te pobierają ciepło bezpośrednio z obszaru o niższej temperaturze (źródła dolnego) i wtłaczają je do górnego źródła, tj. wnętrza naszego domu. Pompy ciepła – czy to się opłaca? Odpowiadamy!

Najpopularniejsze sposoby ogrzewania domu i wody użytkowej

Ogrzewanie domów stanowi dla większości prywatnych i firmowych inwestorów największy koszt związany z ich bieżącą eksploatacją. Wysoka cena inwestycji w połączeniu z nie niższym kosztem zakupu paliwa sprawia, że coraz chętniej poszukujemy nowych rozwiązań, mogących rozwikłać problem rosnących kosztów ogrzewania. Śmielej także sięgamy po szczególnie nowoczesne rozwiązania, np. pompy ciepła w domu.

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania budynku nie jest sprawą prostą – w większości przypadków musimy posiłkować się pomocą specjalistów. Tak czy inaczej, warto wiedzieć, że ogrzewanie:

  • ma decydujący i fundamentalny wpływ na komfort naszego życia,
  • zwiększa bezpieczeństwo osób narażonych na skutki wywołane nagłymi zmianami temperatury,
  • poprawia warunki bytowe domowników oraz zwierząt domowych,
  • przyspiesza wysychanie powierzchni domu, zmniejszając jednocześnie poziom wilgotności.

Prawidłowo dobrane źródło ciepła w stosunku do zastosowanej termoizolacji domu, jego powierzchni oraz zapotrzebowania budynku, a także oczekiwań domowników względem idealnej temperatury życiowej, to podstawa. Dopiero dokładne przeanalizowanie wszystkich powyższych czynników może, lecz nie musi, naprowadzić nas na właściwy trop.

  • Ogrzewanie domu węglem, drewnem i pelletem – to najstarszy i w dalszym ciągu najpopularniejszy sposób ogrzewania domu. Niska cena generowanego ciepła, zaczynająca się nawet od 20 groszy za 1 kWh, duża dostępność różnych urządzeń oraz stosunkowo nieduża inwestycja to tylko kilka z wielu zalet tego rozwiązania. Wadą natomiast jest konieczność zakupu paliwa, a tym samym niepewność wynikająca z dużych fluktuacji cen, zależnych przede wszystkim od jego dostępności. Niezbędne okaże się także zaprojektowanie specjalnie wydzielonej kotłowni i spełnienie wielu wymogów stawianych przez prawo.
  • Ogrzewanie domu gazem – równie popularna forma ogrzewania domu, z tą jednak różnicą, że w tym przypadku do podwyższenia temperatury wody użytkowej i powietrza wykorzystuje się gaz ziemny (sieciowy). Nieco wyższą cenę za 1 kWh energii rekompensuje możliwość montażu kotła w praktycznie każdym miejscu oraz zautomatyzowania całego procesu ogrzewania. Z tego względu urządzenia te znajdziemy w praktycznie każdym nowo powstałym budynku.
  • Ogrzewanie – pompa ciepła – zdecydowanie najnowocześniejsze rozwiązanie, wybierane głównie przez osoby, którym zależy na minimalnych kosztach bieżącej eksploatacji (nawet 15 groszy za 1 kWh). Ogrzewanie na pompę ciepła ma wiele innych zalet, które zdecydowanie warto poznać bliżej.

Wydajne ogrzewanie – pompa ciepła

Pompa ciepła do domu ma wiele zalet, przez które stanowi obecnie coraz chętniej wybierany sposób ogrzewania domu i CWU wśród klientów prywatnych. Przygodę z tym niedrogim w eksploatacji źródłem ciepła warto jednak rozpocząć od poznania sposobu jego działania i podstawowych funkcji. W standardowych źródłach ciepła do podwyższania temperatury powietrza czy wody wykorzystuje się paliwo, które należy spalić. Pompa ciepła w domu ma zupełnie inną zasadę pracy.

W jej przypadku ciepło nie powstaje na skutek spalania – jest pobierane bezpośrednio z otoczenia, w którym może panować znacznie niższa temperatura niż we wnętrzu naszego domu. Urządzenie nie generuje ciepła – przetłacza je z rejonów chłodnych (źródła dolnego), do ciepłych (źródła górnego).

  • Źródło dolne – to termin określający miejsca pobierania ciepła przez naszą pompę, którym może być ziemia (podłoże), woda lub powietrze.
  • Źródło górne – to termin opisujący naszą domową lub firmową instalację grzewczą.

Sposób działania pomp ciepła opiera się na zjawisku wzrostu temperatury podczas sprężania gazu i obniżenia jej podczas rozprężania. We wnętrzu urządzenia krąży specjalny czynnik chłodniczy, który (podobnie jak w przypadku klimatyzacji), dociera do parownika, pobierając ciepło ze źródła dolnego na podstawie jego odparowania. Powietrzne pompy ciepła działają na nieco innej zasadzie – pobierają ciepło poprzez zassanie powietrza do samej pompy, które to samodzielnie ogrzewa czynnik. Na skutek tych działań, w dużym skrócie, temperatura czynnika wzrasta, a wraz z nią czynnik chłodniczy ulega skropleniu. W rezultacie oddaje ciepło do naszej instalacji.

Ogrzewanie domu – pompa ciepła Kaisai – cechy i właściwości

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, od którego warto oczekiwać jak najwięcej. Marka Kaisai jest jedną z tych, której produkty są cenione na całym świecie za ich wysoką wydajność oraz ponadprzeciętne właściwości użytkowe. Przede wszystkim pompy ciepła powietrze-woda tej marki pracują w każdej temperaturze zewnętrznej, osiągając doskonałe rezultaty poboru ciepła z otoczenia.

Zaletą powietrznych pomp ciepła Kaisai jest łatwa obsługa, bezpieczeństwo użytkowania i wiele różnych systemów zabezpieczających urządzenie przed nadmierną eksploatacją. Nie bez powodu za pomocą powietrznej pompy ciepła Kaisai można ogrzać dom i CWU w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz budynkach firmowych i użyteczności publicznej. Domowe pompy ciepła Kaisai to urządzenia, które można polecić z czystym sumieniem.

Pompa ciepła Steibel Eltron – ogromne doświadczenie i know-how

Pompa ciepła Steibel Eltron ma podobną charakterystykę jak modele marki Kaisai, z tą jednak różnicą, że firma ma ponad 40-letnią tradycję, a na świecie zostało zainstalowanych już setki tysięcy urządzeń tej marki. Nie dziwi zatem fakt, że wielu klientów darzy ją szczególnie dużym zaufaniem. Firma dysponuje najnowocześniejszym zapleczem technologicznym, a jej produkty wytyczają na tym rynku nowe trendy i ścieżki, którymi podąża konkurencja. Wraz z nowymi urządzeniami marki Steibel Eltron rośnie opłacalność pompy ciepła, a spada koszt jej instalacji i wdrożenia. Oczywiście firma zachęca doskonałą obsługą przed- i posprzedażową, a także stuprocentowym bezpieczeństwem użytkowania jej urządzeń.

pompy ciepła do ogrzewania domu

Najlepsze pompy ciepła do ogrzewania domu – parametry użytkowe

Przed zamontowaniem pompy ciepła warto zapoznać się z jej dokładną specyfikacją. Dokumentacja urządzenia zawiera w zasadzie wszystkie niezbędne informacje na temat jej użytkowania, dodatkowych opcji czy szczególnych zagrożeń, wynikających z jej nieprawidłowej instalacji. Z reguły przy wyborze pompy ciepła mają znacznie:

  • Tryby pracy – pompy ciepła to urządzenia dość skomplikowane, które powinny być wyposażone w kilka trybów pracy zwiększających ich użyteczność. Nie obejdzie się bez grzania, chłodzenia oraz podgrzewania CWU, a także połączeń – grzanie + CWU, chłodzenie + CWU.
  • Współczynnik COP – (Coefficent of Performance) parametr ten określa realną wydajność pompy ciepła, czyli stosunek ilości ciepła wtłoczonego do budynku przez urządzenie do ilości pobranej przez niego energii elektrycznej. Z reguły określa się go liczbowo. Dla przykładu wartość COP równa 4 oznacza, że pompa ciepła wygeneruje czterokrotnie więcej ciepła, niż wynika to z pobranej przez nie energii elektrycznej.
  • Wytrzymałość – użytkowanie tego urządzenia wiąże się z jego eksploatacją, dlatego warto wybrać wariant odpowiednio zabezpieczony przed wszystkimi standardowymi skutkami użytkowania. Dobrze sprawdzi się nowoczesny sterownik, który powinien być wbudowany w jednostkę wewnętrzną, a także antykorozyjna powłoka lameli, dzięki której nie dojdzie do ich korozji.

Pompy ciepła – ogrzewanie domu w praktyce

Ogrzewanie domu pompą ciepła jest bardzo proste, gdyż eksploatacja tych urządzeń ogranicza się do jej zaprojektowania, instalacji i serwisowania zgodnie z wymogami producenta. Wielu inwestorów błędnie zakłada, że wysoki poziom skomplikowania sprawia, że ich użytkowanie jest związane z wieloma trudności. W praktyce jest zupełnie odwrotnie. Wszystko zależy jednak od firmy, która podejmie się jej wdrożenia. Warto, aby instalacją pompy ciepła Poznań zajęła się znana firma, która projektowaniem i wdrażaniem tego typu urządzeń zajmuje się od wielu lat. Zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz dostępny na stronie internetowej lub telefonicznie – odpowiemy tak szybko, jak to możliwe.

Nasz serwis pomp ciepła działa na terenie całej Wielkopolski, natomiast same urządzenia znajdujące się w naszej ofercie sprzedajemy na terenie całego kraju, bez rejonizacji. Oferujemy wyłącznie sprawdzone urządzenia, dzięki którym ogrzewanie się po prostu opłaca.

Pompa ciepła – opłacalność

Wiele osób zastanawia się nad odpowiedzią na pytanie – pompy ciepła, czy się opłaca? Odpowiedź jest twierdząca – zdecydowanie tak! Urządzenia te stanowią obecnie najtańsze źródło energii do ogrzewania, dzięki któremu można znacznie obniżyć comiesięczne rachunki w sezonie zimowym.

FAQ:

Pompy ciepła – czy warto?

Zdecydowanie tak! Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła stanowi najtańszą formę podgrzewania CWU i ogrzewania całego domu. Doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym i charakteryzuje się wysoką automatyzacją.

Pompa ciepła – czy się opłaca?

Wysoki koszt inwestycji to jedyny znaczący wydatek – system ogrzewania oparty na pompie ciepła jest za to najtańszym ze wszystkich w eksploatacji. Koszt uzyskania 1 kWh może osiągać wartości tak niskie, jak 15 groszy.

Pompa ciepła – ogrzewanie domu w ekologiczny sposób.

Ciepło pochodzące z powietrza, wody czy ziemi, jest najbardziej ekologiczną formą systemu grzewczego. Pokrywa całe zapotrzebowanie budynku przy zerowym wpływie na środowisko naturalne.